כמו בכל עסקה שאנחנו מבצעים, גם בעסקאות הנדל”ן ישנם סעיפים וגורמים שבעקבותם קופץ המחיר של הדירה. במאמר זה נסביר מהם הגורים לעליית מחיר הנכס.

הגרלה – לא רק בפייסבוק

אם יש לכם חיבור לאינטרנט והנכם נוטים להיכנס ולגלוש בו מדי פעם, ככל הנראה שמעתם על ה”מחיר למשתכן”. למי שאינו מכיר את המושג ולא יודע על מה מדובר – זוהי תכנית המאפשרת לרכוש דירה ראשונה במחיר מאוד משתלם, עם עד כ40 אחו הנחה מהמחיר הרגיל בשוק.

על מנת להיות זכאים ולהיכנס להגרלה, עליכם לעמוד במספר קריטריונים (אותם תוכלו למצוא באתר הרשמי) ולזכות בהגרלה. היתרון העיקרי הוא כמובן המחיר הקורץ של הדירה, אך החסרון הינו בכך שאינכם יכולים לדעת במדויק מתי תקבלו את הדירה, האם בעוד שנה, שנתיים או שש? לכן, אם ברצונכם לרכוש דירה כאן ועכשיו, ככל הנראה תצטרכו לבחור דירה מהשוק החופשי, מה שמקפיץ את המחיר.

דירות בשוק הנדל”ן, מה מקפיץ את המחירים?

אם החלטתם לקנות דירה בשוק החופשי ולא להשתתף באף אחת מהתכניות הממשלתיות, חשוב לשים לב לגורמים היכולים לייקר את המחיר:

  • דירה מוכנה או קבלן? – לעתים, על מנת לקבל מחיר משתלם יותר, רוכשי הדירות מעדיפים לשלם לקבלן ולהמתין עד לסיום הבנייה. במקרה זה, חשוב לשים לב לסעיף הנקרא “מדד תשומות”. במקרה של רכישת דירה מהקבלן, הבנייה נמשכת X זמן (כפי שנקבע בחוזה). עם זאת, בזמן הזה השקל יכול להתחזק או להישחק. מקרה קלאסי לכך, הוא המצב הפיננסי ברוסיה, בו הרובל קרס ממש תוך מספר ימים ואנשים שרכשו דירות מקבלן מצאו את עצמם משלמים סכומים גבוהים שלא ציפו להם בגלל סעיף זה.
  • בנייה – אם מדובר על נכס קיים, אחד הגורמים העיקריים לעליית המחיר, הינו בנייה. לדוגמה, קניון שנבנה סמוך לנכס, פארק הייטק או כל אטרקציה אחרת.