למה חייבים מפקח בנייה בתהליך בנייה או שיפוץ

אחת השאלות שאנחנו נשאלים הכי הרבה היא האם אני באמת צריך מפקח בנייה או שאני יכול לחסוך את הכסף ולעשות את הפיקוח בעצמי? התשובה היא חד משמעית, כן אתם חייבים מפקח בנייה והכסף שאתם משלמים לו יתקזז עם הכסף שהוא יחסוך לכם על בזבוז של הקבלן בזמן הבנייה.

בכתבה זו נעסוק בפיקוח בנייה לאיזה פרויקטים הוא מתאים, למה כדאי לשכור מפקח בנייה ואיך הוא בעצם יחסוך לכם כסף.

איזה פרויקטים חייבים מפקח בנייה

בעקרון בכל פרויקט בנייה או שיפוץ מומלץ לשכור את שירותיו של מפקח הבנייה אך בפרויקטים גדולים בהם גם הכסף גדול כגון שיפוץ בניין מגורים גדול, בנייה של בניין מגורים גדול כקבוצה פרטית ועוד… שם מפקח הבנייה יכול להיות השוני שבין בזבוז עצום של כסף לבין חסכון.

כמו כן פרויקטים של תמ”א 38 מומלץ מאד לשכור את שירותיו של מפקח בנייה כיוון שבפרויקטים מסוג זה ישנו סיכום בין הקבלן לתושבי הבניין וכל עוד זה בפן המקצועי יהיה קשה לדיירים לבדוק שאכן הקבלן עומד בהסכמים, עומד בלוחות הזמנים, שם את החומרים האיכותיים ביותר ומבצע על פי תקני בטיחות המחמירים ביותר.

מפקח בנייה למעשה אמון על הביצוע של הקבלן ואלו הדברים שהוא אמור לבדוק עבורכם:

  • איכות הבנייה – בכל הקשור לאיכות הבנייה על המפקח לבדוק כי הקבלן איננו מחפף ומשתמש בחומרים האיכותיים ביותר שניתן להשיג, שהוא משתמש במספיק ברזל ביציקות, שהוא עושה את כל הדברים על פי התוכניות ללא חריגות ועל הצד המקצועי ביותר, כמו כן שלוחות הזמנים נשמרים והפרויקט יסתיים כמתוכנן.
  • הבטיחות – על המפקח לוודא כי הקבלן בונה על פי כללי הבטיחות ושאתר הבנייה מאובטח כראוי והבנייה שלאחר מכן תהיה בטיחותית גם היא.
  • חיסכון – בכל פרויקט בנייה יש חריגות מהתקציב הראשוני, מפקח הבנייה ידאג שלפחות מצדו של הקבלן לא יהיו פשלות שיצריכו מכם הבאת כסף נוסף אל תוך הפרויקט וגם אם תחליטו לשנות תוך כדי אז שהמחיר יהיה הגיוני.

מרחבי הרשת:
יורם קראוס – מכיסא המנכ”ל אל ההר המסוכן באירופה ובחזרה – סיפור מסע טיפוס הרים