רכישה או שכירות של דירה הינן שתי אופציות והחלטות חשובות ביותר בחיי כל אחד, אך בסוף כל שיקול הוא אינדיבידואלי אם הוא כלכלי, חברתי או אישי. מה שחשוב הוא לא לקנות דירה בגלל שלכולם יש דירה משלהם או לשכור דירה כי לא מתאים לכם למשכן אותה כשאין אמצעי תשלום אחר.

ישנם מקרים רבים שלא כדאי לקנות דירה אלא שאפשרות השכירות בטוחה יותר ומועדפת כלכלית, לכן צריך לעשות חישוב כלכלי נכון ומדוייק לגבי החלטתכם ולפי הגורמים לכך. לפעמים עדיף לחכות הרבה ולא לבצע עסקה אפילו אם היא משתלמת כדי לא להסתבך בהשקעה שגדולה מיכולתכם.

רכישת דירה או שכירות שתיהן החלטות שיכולות להוביל לדילמה, עייפות ודיכוי מהחשיבה מה כדאי, מה בטוח יותר ומה לבחור ? … אם נחשב אותה נכון לפי שיקולים כלכליים אנו נוכל אז לבחור בהחלטה שתהיה נכונה ובטוחה לאורך הרבה זמן,יש לזכור שתמיד ניתן ואף מומלץ לעיין במדריך לרכישת דירה שיכול לעזור לכם באחת ההחלטות החשובות בחייכם.
לכל אחד יש את החלום של בית או דירה משלו, נכס והון עתידי, אך הבעיה הגדולה הנובעת מהחלטה זו היא איך לשלם עבור מחיר הקנייה ואפילו אם היא יד שנייה ובאיזור ממוצע. האופציה הפופולרית והנפוצה בימינו היא בקשת משכנתא בשווי מחיר הדירה. אך מה שלא חשבנו עליו הוא שהמשכנתא מחייבת אותנו לשעבד את הבית החדש כנגד סכום ההלוואה, ורובינו כבר מודעים לסכנות ולקשיים הנובעים מצעד גדול כזה ובנוסף לכל זה אותה משכנתא שלוקחים אינה מכסה תשלומים נלווים לקניית הדירה כמו מס רכישה, שכר טרחת עו”ד, עמלת תיווך, ביטוחים ועוד.. לכן אנו חייבים לדאוג שיהיה לנו סכום נכבד וגדול בצד לכל התשלומים האלו שעשויים להגיע כדי סכום גבוה מאד שיכול להניב תועלת מסויימת אם נשקיע אותו באחד מאפיקי ההשקעות או החיסכון.

היתרון מקניית דירה זה שהיא הופכת להיות שלך, רכושך הבלעדי והונך אחרי סיום תקופת השעבוד כנגד סכום המשכנתא. ולזכור שבד”כ הריבית על אותה משכנתא שנלקחת יכולה לנוע בין 3% עד 6% מה שאומר שאתה מחזיר את הסכום שקיבלת כהלוואה פלוס 50% עד 80% תוספת על אותו סכום בסיום תקופת המשכנתא. וישנה אופציה שניה שמאפשרת קנייה של דירה ורכישתה היא האופציה לחסוך כסף וסכום גדול השווה לערך הדירה אך לזכור שבשנים האחרונות מחירי הדירות הולכים ועולים משמעותית.

בחיים שלנו לא הכל כלכלי, לכן ישנה אפשרות למצוא הרבה אנשים ואפילו זוגות צעירים שיחליטו לקנות דירה מבלי לחשוב על התחום הכלכלי ומה משתלם יותר כך שיהיה להם רוגע נפשי שבסוף הוא יהיה הרוכש ובעל הנכס שקנה ולא יצטרך לחסוך ולחפש כל הזמן או לחשוב על מקורות פרנסה וכסף על מנת לחסוך או לשלם שכר דירה חודשי. ממילא הוא משלם שכר דירה אז שישלם על המשכנתא חודשית ובסוף הדירה שלו, לא כל כך חשוב אם הריבית שישלם במהלך תקופת המשכנתא תוכל לקנות לו עוד דירה… לכל אחת משתי ההחלטות יש יתרונות וגם חסרונות וברגע שתחליטו מה כדאי חשוב שהיתרונות ינצחו את החסרונות כי אחרת תסגרו עיסקה לא רווחית ולא כדאית כך שתגרום להפסד גדול ונזקים כלכליים בלתי הפיכים.

במידה ואינכם מהאנשים שאוהבים לחיות במקום אחד כל החיים או שהעבודה שלכם מחייבת אותכם לנסוע ולהתנייד מאיזור אחד לשני אז לא כדאי יהיה לקנות דירה ואז למכור ולנסוע לאיזור האחר ושוב לחפש ולקנות לכן האופציה של שכירות היא המומלצת במקרה הזה. בנוסף אם אינכם מאלו שאוהבים להתחייב לבנק ולקנות דירה הפתרון שלכם לשכירות דירה חייב להיות חכם כי במקביל חשוב לחסוך סכום מסויים כך שאחרי כמה שנים שתחליטו לקנות דירה משלכם ולהתמקם באיזור אחד יהיה לכם איך לקנות וסכום שיספיק אפילו לכל התשלומים הנלווים, אבל היתרון בזה שאין בנק ותשלומי משכנתא שילחיץ אותכם.

בכל מקרה, מומלץ לבדוק את מצב השוק ולבחון לעומק את מגוון הנכסים או הצעות מאתרים כמו amot.co.il נדל”ן עסקי  שמצויים בשוק בין אם נכסים למכירה ובין אם נכסים להשכרה ולבחון היטב מה עדיף מבחינת צרכיכם ובמחינת יכולתכם הכלכלית. כמו כן, חשוב תמיד לזכור, גם בשכירות וגם בקנייה, טרם החתימה על חוזה חייבים לבדוק היטב ולקחת בחשבון נושאים חשובים ובעלי השלכות כמו צורך בשיפוצים, פגמים ותקלות רבות שאולי לא תשימו לב אליהן ברגע הקנייה או השכירות. לכן, חובה לכלול בחוזה סעיף חשוב הנקרא “מום או פגם נסתר” אשר בעל הבית שמסר לכם חייב לסדר ולתקן אותם, נזקים כאלו לא יכול כל אחד לזהות אלא כאשר באים לשפץ או לשנות משהו בדירה החדשה מופיע אותו פגם ויכול להיות שיעלה המון כסף.

כמו כן אם ברשותכם תכולת דירה עדיף לכם למצוא כמה שיותר מהר בכדי לא לשלם סתם אחסון דירה שעלול במקרים מסוימים להגיע אפילו לסכומים של השכרת דירה.

לזכור : המחיר והתשלום החודשי, הוצאות, תשלומים נלווים, בלאי ותיקונים, ביטוחים, תקופת שעבוד, דמי שכירות ועוד… נושאים שחייבים לשקול לפני שנחליט מה כדאי לנו.

קראו עוד: השכרת משרדים