מדריך תיווך לקניה או שכירות

מהו תיווך?

תיווך זהו מושג רחב מאד שפירושו קישור בין שני צדדים ולרוב כששומעים או קוראים את המילה הזו ישירות חושבים על “תיווך נדל”ן” שהינו תהליך של שיווק המקשר בין המוכר לקונה של נכס מקרקעין מסויים.

למה צריך תיווך?

 התיווך בנדל”ן מתבצע ע”י אנשי מקצוע הנקראים מתווכים שברשותם תעודת מתווך מורשה של משרד המשפטים בירושלים. המתווך הינו מנהל המכירה שמתבצעת בין הקונה למוכר של אותו נכס מקרקעין אך אינו רשאי למכור אותו נכס בעצמו אלא הוא זה שמקשר בין המוכר לקונה הפוטנציאלי שישלם למוכר ובמקביל המתווך מקבל את העמלה המסוכמת על זה שביצע את התיווך בין היצע לביקוש.

אם ברצונך לקנות דירה ויש לך דרישות מיוחדות לאותה דירה וכמובן אין לך זמן לצאת ולחפש כדאי מאד לבקש זאת ממתווך שיש לו רשימה של כמה דירות ללקוחותיו המעוניינים למכור, כך שאחת מהן אולי תענה לדרישותיך. איך?

לאלה מכם שמחפשים דירות בבת ים מומלץ לבדוק את פרויקט הדר ים.

המתווך עצמו מכיר היטב את איזור פעילותו כך שיוכל לדעת בדיוק מה כן יתאים לדרישותיו של כל אחד מהלקוחות ומה הוא כן מעדיף לקנות או למי למכור. בנוסף על המתווך עצמו להכיר את כל השירותים הנמצאים באיזור הפעילות שלו כמו מקורות תעסוקה, מרכזים מסחריים וקניות, מוסדות לימוד וחינוך, בתי כנסת, מרכזי תרבות ובילוי ועוד… על מנת לספק ללקוח הפוטנציאלי את מבוקשו לפי דרישותיו. יתרה מזה מתווכים עוברים כל מיני קורסים לרכישת שיטות וגישות שיווקיות כדי לפתח יכולות מכירה גבוהות, מה שיכול למשוך אליהם המון לקוחות ומשקיעים שירצו לבצע עסקאות אך ורק דרכם.

היתרונות הבולטים בעבודתו של המתווך זה למנוע מהלקוחות כאבי ראש בסינון לקוחות לא רציניים ולחסוך מזמנם של המוכר או הקונה בחיפוש אחרי הדירה המתאימה או קונה פוטנציאלי. מתווך יכול להביא ללקוחותיו את הדירה המתאימה אחרי שהלקוח יציין את הדרישות שלו וכמובן טווח המחירים שמדובר לאותה דירה, מיקום, שירותים באיזור המכירה או הקניה וכו’… כל זה המתווך יכול לחסוך מהלקוח שלו עד שימצא את מבוקשו ויקשר בין המציע למבקש מבלי ניהול משא ומתן ביניהם אלא הוא זה שמביא לסגירת העיסקה. ישנן עסקאות תיווך שאורכות כמה ימים ואחרות כמה חודשים תלוי בסוג המכירה, המחיר, הלקוחות של המתווך ועוד… אך החשוב ביותר שהמתווך זה שמבצע את העבודה הקשה ביותר עבורכם ומפגיש אותכם עם הצד השני. בנוסף המתווכים יכולים לדעת מחירי הדירות לקניה ולהשכרה באיזורי פעילותם מה שיקל על הלקוח.

החסרון היחידי זה שהמתווך מקבל עמלה מסויימת עבור התיווך בין שני הצדדים שבד”כ בין 1% – 2% מכל צד. אשר כל אחד יוכל למכור את הנכס שלו איך שבא לו, למי שירצה ובמחיר שהוא יבקש אם ימצא כזה וכמובן מבלי לשלם עמלת תיווך.

חברות תיווך

קיימות במדינת ישראל חברות לתיווך נדל”ן רבות הפרושות בכל רחבי הארץ. חברות אלו מתעסקות אך ורק בתיווך נדל”ן אשר בוחרות את המתווכים החזקים ביותר ומכשירה אותם בדרכי עבודה מיוחדות על מנת לגייס כמה שיותר לקוחות ונכסים למכירה או לקנייה ע”י לקוחות פוטנציאליים ורלוונטיים רבים. בנוסף להימצאותם של משקיעים  רבים שכל חברה שומרת לעצמה כדי למכור להם את הנכס המבוקש. חברות אלו כמו רי/מקס חברת התיווך הבינלאומית, אנגלו סקסון, הולילנד נכסים, לוי יצחק נכסים והשקעות, סינצ’ורי 2000, ועוד…

בחירת מתווך

אם כבר החלטתם איפה יהיה אזור הדירה, מהו תקציב הקנייה או מחיר הדירה למכירה ודמי השכירות, שירותים סמוכים וכל מיני דרישות וצרכים רלוונטיים לאזור הדירה עצמה כמו כמה חדרים, הנוף הנשקף ממנה, וכו’… והגעתם למסקנה שתיווך הינה השיטה היעילה עבור בקשתכם, וכמובן צריך למצוא מתווך שימכור לכם את הנכס או ימצא לכם נכס לפי דרישות אלו קיים אתר “רשם המתווכים של משרד המפשטים בירושלים” הכולל את כל המתווכים המורשים במדינת ישראל לפי איזורי התמחות וחברות תיווך שונות שדרכו אפשר למצוא אחד שיתאים לבקשות ולאיזור שבו מחפשים.

 עוד בנושא: נדל”ן עסקי ומסחרי  – החברה לנכסי קיסריה