בחירת אנשי מקצוע הינה המשימה הכי קשה והמכריעה בבניית בית מאחר ואיש מקצוע מומחה יהפוך את הבניין למקום מיוחד, אמין ואיכותי אך אנשי מקצוע שאינם איכותיים או מקצועיים יגרמו לבעל הבניין לחפש מישהו שיתקן את העבודה שהתחילו לבצע, וזה מיותר מבחינה כספית, זמנית ונפשית… אז איך לבחור בעל מקצוע איכותי ומקצועי?
בעלי מקצוע רבים נמצאים בכל רחבי הארץ וקל מאד למצוא כאלו אך חשוב למצוא את המתאים ביותר שיהיה אמין, מקצועי, מומחה, בעל נסיון מוכח, ונוח מבחינת התשלום. למשל אם נקח בעל מקצוע בתחום החשמל כדי למצוא את החשמלאי המתאים משוב שהוא יהיה בעל סמכות ותעודות רלוונטיות לתחום המבוקש כמו חשמלאי מוסמך, חשמלאי שירות או חשמלאי ראשי בנוסף מומלץ חשמלאי הנמצא בקרבת מקום הבניין,זמין 24 שעות, מנוסה, אדיב ובעל יחסי אנוש טובים שאפשר יהיה להתמקח איתו על המחיר.
קיימים נושאים מאד חשובים שעליהם אפשר להסתמך ברגע שרוצים לבחור בחשמלאי, כגון:

בדיקת המחירים בשוק ולסכם עם בעל המקצוע מראש

להסתמך על תחושת הבטן שלכם, אם נוח לכם לעבוד איתו אז כן ואם מרגישים שמשהו לא מסתדר איתו עדיף לחפש מישהו אחר.
חשוב מאד- במקרה ותרצו לבחור באיש מקצוע שהוא חשמלאי לוודא שהוא אכן מבוטח מאחר ועבודה כזו מסוכנת מאד וחיי בני אדם תלויה בה אז כדי לחסוך ממכם סבל ונזק בלתי הפיך חשוב לוודא שהחשמלאי מבוטח.
בחירת אינסטלטור- האיש המקצועי שפותר, מתקין ומטפל בבעיות צינורות של מים או ביוב, לרוב הם אלו שעובדים בשיפוצי בתים ובניינים, פיצוצי מים או סתימות במערכות הניקוז של המים או הביוב.

כדי למצוא אינסטלטור מקצועי חשוב לוודא כמה נושאים:

תעודה והמלצות מוכחות
זמינות 24 שעות וקרוב למקום הבניין
לדעת את המחירים ולעשות השוואה בשוק על מנת להתמקח על המחיר כי אין אפשרות לדעת מראש מה המחיר שהוא יבקש.
בחירת אינסטלטור מקצועי, מוכשר ואמין אפילו אם יהיה יקר מדי עלול לחסוך הוצאות ונזקים עתידיים.
לא להתפשר על האיכות אם אי אפשר להוריד במחיר.

המחירים שיבקשו בעלי המקצוע אינם הבעיה שעומדת מאחורי בחירת האיש הנכון אך מה שחשוב ביותר היא המקצועיות, ההכשרות והנסיון ולבסוף אפשר להתמקח על המחיר. כי האדם הנכון הוא האמין, המקצועי, האיכותי שבסוף יחסוך המון כסף אם יעלה בהתחלה קצת יותר. ולזכור שאיש מקצוע לא יבוא במקום איש מקצוע אחר לכן חשוב לוודא שאכן הוא מתאים.

בחירת אדריכלים או מעצבי פנים מחייבת בדיקת עבודות קודמות וחוות דעת של לקוחות, בנוסף לבדוק את המשרד שלו אם הוא מעוצב , מטופח ומסודר בנוסף לבית שלו אם ידוע לכם איפה נמצא זה יכול לשקף את בעל המקצוע שהוא אדריכל או מעצב פנים, כי העבודה שלו יכולה להיראות מהמשרד שלו אם הוא מבולגן אז העבודות לא באיכות טובה ואם מסודר ומעוצב בצורה מיוחדת ומרשימה זה מראה עד כמה הוא משקיע ואיכותי, כמו כן, אל תתביישו לשאול את האדריכל או מעצב הפנים היכן למדו אדריכלות או לימודי עיצוב פנים ואף בקשו לראות תעודות והמלצות.

לפני כל בחירה של בעל מקצוע בין אם אדריכלית , חשמלאי או אינסטלטור ולפני הסכמה ביניכם חשוב לרשום חוזה אפילו אם זה בין השניים (בעל הדירה ובעל המקצוע) כך שהכל יהיה מובהר לשני הצדדים, לרבות סוגי החומרים בהם ישתמש בעל המקצוע, כך למשל במקרה של שיפוץ מטבח חשוב לסכם מראש את סוג השיש למטבחים אותו יתקין בעל המקצוע ויש לוודא כי אכן הסוג עליו סוכם הוא הסוג שיותקן, או במקרה בו סוגרים על התקנת מקלחון – חשוב לציין את סוג המקלחון והאם מדובר במקלחון פינתי או מקלחון חזיתי, כל זה חשוב מאוד על מנת למנוע מצבים של אי נעימות ואף רמאות מצד בעל המקצוע.

בחוזה חשוב לציין מה צריך לעשות, לתמחר, לקבוע תקופת זמן לסיום וביצוע העבודה ואז לבדוק אם הכל בסדר ובסוף לחתום על החוזה ולהחתים את בעל העסק- לא צריך ע”י עו”ד.

כמו למשל אם ותרצו לבחור בעל מקצוע שיצבע לכם את הבית חשוב לבחור בצבע מוכשר שיתן לכם עצות בנוגע לנושאים חשובים שיכולים לשקף עד כמה הוא איכותי ומקצועי, לרשום את מה שהוא הולך לעשות ולצבוע, באיזה חומר הוא ישתמש וכמה זמן יקח לו לכן חשוב לרשום הכל בנוסף למחיר שהוא ייתן ומומלץ לבדוק אם הצבע ששכרתם מתמחר לכם כולל חומר או בלי חומר ולהשוות מחירים בשוק כדי שלא תגיעו למצב שהוא גם ירוויח על החומר כי בד”כ בעלי מקצוע יוכלו לקבל חומרי גלם במחירים סיטונאיים ולא אותו מחיר שמקבל צרכן.

בנוסף אם תרצו לבחור באחד השיפוצניקים חשוב מאד לבדוק המלצות ובתים שעבד בהם על מנת להתרשם מהעבודה ומהתגובות של הלקוחות שעבד אצלם.