אריחי קרמיקה מוצעים בשוק המקומי בקשת כמעט אינסופית של סגנונות, צורות, צבעים, טקסטורות וגדלים. מבחר זה מאפשר לכל אחד למצוא את האריחים המתאימים לביתו, ומאידך גם עשוי לבלבל את הרוכשים ולהקשות על הבחירה. על מנת להפוך את הרכישה לתהליך מהנה ופורה חשוב להגיע אליה מוכנים, ולבצע את הבחירה על פי מספר קריטריונים ברורים וידועים.

הגדרת מטרות והכרת המוצרים

לפני היציאה לשוק יש להגדיר את השימוש הנדרש עבור אריחי הקרמיקה, מכיוון שקיים הבדל בין אריחי קרמיקה למטבח, לחדרי האמבטיה והשירותים, ולשאר חדרי הבית. חשוב לדעת כי אריחי קרמיקה מוצעים ברמות עיבוד ואיכות שונות המיועדות לשימושים שונים, ומשפיעות על עמידות המוצר, פשטות ניקיונו ותחזוקתו, ובמידת הצורך גם יכולתו למנוע החלקה.

פרמטרים לקביעת טיב ואיכות  הקרמיקה

על מנת לבחון את טיב ואיכות הקרמיקה יש להכיר את הפרמטרים הבסיסיים המגדרים אותה, נושא חשוב במיוחד בקרמיקה לרצפות:

  • סוג האריח – ניתן לבחור לכל חלל אריחים מזוגגים או לא מזוגגים, אם כי בחדרי אמבטיה עדיף לבחור באריחי מט.
  • עובי האריחים – עובי האריח משפיע על מידת עמידותו. אריחים בעובי של 8 מ”מ נחשבים לחזקים ועמידים ומתאימים לכל חלל, בעוד שאריחים דקים יותר יתאימו אם הם מותקנים בהדבקה.
  • שחיקת האריחים-   קיימת השפעה לרעה של חול על אריחי קרמיקה באזורים קרובים לים או במדבר. לכן, באזורים אלו חשוב לבחור אריחים בעלי מקדם שחיקה גבוה, שהינם גם בעלי יכולת התנגדות לשריטות.
  • מניעת החלקה – בעיקר לבתים עם קשישים או ילדים חשוב לבחור באריחים בעלי מקדם החלקה גבוה, ועבור רצפת חדרי אמבטיה יש לבחור באריחים בעלי המקדם הגבוה ביותר.

בחירת סגנון העיצוב של הקרמיקה

לאחר הבנת הרכיבים הטכניים ניתן לעבר לבחירת סגנון העיצוב של האריחים:

  • גודל האריח – מלבד בחדרי אמבטיה, המגמה השלטת כיום היא של אריחים גדולים ככל הניתן.
  • אחדות הגוונים – חשוב לדעת כי אריחי קרמיקה מאותה סדרה יכולים להיות שונים בגוניהם, ויש לברר מראש מהו מדרג הגוון של הסדרה. המדרג מתחיל במראה אחיד עם אפשרות לשינויי גוונים קלים, עובר למדרגת שינויי גוון קלים ובינוניים, ומסתיים בשינוי ניכר בין האריחים.
  • סגנון וצבע האריח – בחירת סגנון וצבע האריחים תלויה בעיצובו של החלל בו הם יוצבו, כדוגמת גוון תואם, משלים או מנוגד. במרבית המקרים עדיף להיוועץ באיש מקצוע על מנת לבחור בצבע וסגנון האריח הנכון לביתכם.

.