רוב הסיכויים שהקונספט כבר סגור, יש לכם שם, לוגו והמיתוג באופן כללי רק מחכה להיות מודפס על כל פריט או חולצת עובד בעסק. אתם מתרגשים ונכונים לעבודה הקשה שלפניכם, המשקיעים מאמינים בכם ואתם יודעים שכל מה שאתם צריכים זה גג ודלת ורוב הסיכויים שהלקוחות פשוט ינהרו אל העסק החדש שלכם. עם זאת, ישנה רק בעיה אחת שעבור עסקים רבים מהווה את הגורם העיקרי להצלחה או לכישלון של בית העסק – לוקיישן, לוקיישן ולוקיישן.

אינספור טקסטים נכתבו בשבחי המיקום של בית העסק. התרומה שלו להצלחה של חנויות אינה מוטלת בספק והוא נחשב כאחד הגורמים המנבאים הטובים ביותר למידת השרידות של כל בית עסק שהוא. העניין הוא שאין כלל אחד מרכזי שקובע מה הוא המיקום הנכון לכל החנויות או בתי העסק באשר הם. חנות נעלים יוקרתית לא תשגשג בשכונת עוני בעוד שמאפייה נמרצת בהחלט כן, בצורה דומה מסעדת שף לא בהכרח תשגשג בינות למוסכים, אבל מסעדת פועלים בהחלט יכולה להצליח באזורי תעשייה ובגדול.

אז איך בוחרים מיקום?

ובכן, כמובן שאין תשובה אחידה לשאלה הזו והכל תלוי בסוג השירות או המוצר שלכם וכמובן בתנאים שאתם זקוקים להם. אבל ישנו תנאי אחד חשוב שיש לזכור בכל הקשור לתחום של חיפוש חנויות להשכרה והוא – מחקר שוק. הסיבה בגינה יש לערוך מחקר שוק מעמיק ככל האפשר היא שלא כל הנוצץ, זהב הוא. ישנם חללים רבים שמיועדים להשכרה ומן הסתם כל משכיר מודע לעובדה שכל מה שאתם רוצים הוא לאתר מיקום, להתמקם ולפתוח את הדלתות לקהל הקונים הרחב (בתקווה). ההמלצה שלנו אליכם היא לנשום עמוק לפני הכל, ורגע לפני שאתם מתלהבים וכבר מזמינים שירותי אריזה, קחו נשימה עמוקה ובצעו מחקר שוק מקיף.

אין ספק שההחלטה המהירה יכולה לעמוד לטובתכם מבחינה מסוימת. בסופו של דבר, כל רגע שבו אתם לא פתוחים לעסקים הוא רגע מבוזבז מבחינה כספית. אי לכך, רוב הסיכויים שאתם מרגישים לחץ גדול מאוד להתמקם כבר. אבל במקרים כמו של החלטה על מיקום, החיפזון הוא מן השטן. נכון, הוא ברור ומובן אבל החלטות פזיזות בנודע למיקום העסק שלכם עלולות לעלות לכם בסופו של דבר ביוקר.

במה כרוך מחקר שוק מעמיק?

סקר שוק של חנויות להשכרה כולל מן הסתם את מחירי השכירות ואת סוגי החוזים השונים של בעלי הנכסים השונים. כמובן שכל בדיקת חוזה צריכה להיערך בנוכחות עורך דין שמתמחה בתחום. לעתים גם המיקום האיכותי ביותר צריך להיפסל בגין חוזה דרקוני ולא הוגן. בנוסף, חשוב לבדוק את ההיסטוריה של כל מיקום ומיקום. בדקו אילו עסקים פעלו במקום בעבר, אילו רישיונות המיקום מחזיק ומה הן הסיבות לכך שהעסקים הקודמים במיקום הזה לא הצליחו להתרומם.

מומלץ מאוד במהלך מחקר שוק לדבר עם בעלי החנויות השכנות, הם לעתים קרובות יספקו לכם מידע אמין יותר מאשר זה שיספק לכם בעל הנכס. בהצלחה ומי ייתן ותראו ברכה בעמלכם.