נכון להיום, צעירים שמסיימים לשרת בצבא, כבר מתחילים לחשוב על משכנתא. רובם לא בודקים מחירי דירות ותנאים, אך הנם יודעים בוודאות כי על מנת לרכוש דירה, עליהם לחסוך הון עצמי. והנה, מגיע לו הרגע, בו חסכתם קצת כסף והתחלתם לבדוק מהם התנאים של משכנתאות בבנקים שונים – על מה כדאי לשים לב בעת לקיחת משכנתא? כמה כסף צריך לגייס ואיך ביטוח קשור לכל זה? להלן מדריך משכנתא.

הון התחלתי

בטח לא פעם יצא לכם לשמוע את המושג “הון התחלתי” או “הון ראשוני” – מדובר על סכום שצריך להיות ברשותכם על מנת לקבל משכנתא מהבנק. הון ראשוני הוא אחוז משווי הדירה שברצונכם לרכוש ונכון להיום (שנת 2017) במידה ומדובר על דירה ראשונה, צריך שיהיה ברשותכם 25% מהסכום הכולל. במידה ומדובר על שדרוג דירה נוכחית 30% ו50% במקרה של קניית דירה להשקעה.

לקיחת משכנתא

לאחר שצברתם סכום מסוים, אותו הנכם מעוניינים להשקיע בדירה, השלב הבא הוא לגשת ליועץ משכנתאות ולבחור במסלול המתאים. ישנם המון מסלולים והתנאים שמציע כל בנק, הינם שונים. לכן, איננו ממליצים לקפוץ על ההצעה הראשונה ולעשות סקר שוק בין בנקים שונים.

חשוב לזכור, כי על מנת לקבל הצעה למשכנתא, תצטרכו להגיש מסמכים ולאחר התייעצות עם נציג, ההצעה תהיה תקפה לזמן מוגבל, בדרך כלל כשבועיים.

אחרי הכל, המטרה העיקרית שלכם היא להוזיל את התשלומים הקבועים מדי חודש ולבחור במסלול המשתלם ביותר.

מהו ביטוח משכנתא?

לאחר שתעשו סקר שוק ותמצאו את ההצעה המשתלמת, הבנק ממנו תקבלו את הכסף ידרוש מכם לעשות ביטוח משכנתא. ביטוח זה מורכב משני ביטוחים עיקריים – ביטוח חיים וביטוח נכס.

חשוב להבין כי הבנק ממנו הנכם מקבלים את הכסף, צריך להיות בטוח כי גם במקרה של ה”תסריט” הגרוע ביותר, הוא יקבל את הכסף בחזרה.