הרחבה בקיבוצים או במילים אחרות בנייה בתוך הקיבוצים החלה כתוצאה מהליך ההפרטה בשנים האחרונות. תוכנית זו אפשרה למשפחות רבות להצטרף ולהשתלב בתחומיהם של הקיבוצים, ליהנות מיתרונות הקהילה החמימה, השותפות הכלכלית והחברותית בנוסף למסגרת של הילדים שבה יכולים ללמוד להתחבר לילדים האחרים ולשחק בשבילים עם האופניים ועל הדשא הירוק.
המטרה מהרחבה בקיבוצים היא הרחבת הקהילה הקיבוצית כדי להוסיף כסף והכנסה למועצה האחראית עליו על מנת לרענן ולחדש את בניית הקיבוצים והחיים המיוחדים המשקפים ומייחדים את העם היהודי, השוויון הכלכלי, החברתי והשיתופיות הישראלית. עקב נדידותם של הצעירים שרוצים להתקדם ולהתפתח בחייהם מחוץ לקיבוץ נשארו מקומות קהילתיים אלו שוממים וכמעט ללא רוח חיים, לכן כדי שבני קיבוצים אלו שהם מלח הארץ יחזרו ויתאכלסו שוב בקיבוצים הוחלט על הליך ההפרטה החשוב שהביא להרחבה ולבנייה בקיבוצים, מה שתרם לקליטת הרבה צעירים וזוגות צעירים מכל רחבי הארץ. לכן לגור בקיבוץ קטן ובאווירה החמימה תוך כדי לעבוד בעיר הגדולה זהו חלום שהתגשם עם התוכנית של הרחבה בקיבוצים.
כדי לקנות בית בהרחבה קהילתית באחד הקיבוצים חשוב לבדוק את המקום שבו הולכים לגור מבחינת המערכת החינוכית, בתי הספר, מועדונים ומרכזים תרבותיים במיוחד אם יש ילדים, אפשרויות תעסוקה, מסחר ופנאי, מה מציעות הרחבות אלו מאיכות חיים בשבילנו וכו’… כבר יכולים לגדל את ילדינו בסביבה כפרית חמימה פסטורלית ולבבית ובמקביל להתקדם בקריירה שלי מחוץ לקיבוץ מאחר שכבר אין תורניות לעבודה בלול, להעמסת סחורות או לעבודת קטיף בעונה ועוד… וחשוב לציין שכל מי שגר בקיבוץ הופך להיות אחד מחברי האגודה בתוך הקיבוץ שמאפשרת לו להשתתף בכל נושאי הניהול של היישוב כשווי זכויות וחובות לתושבים האחרים והוותיקים אך לא במשק שהקימו וכמובן לא ברווחים.
לאלו שמחפשים איכות חיים גבוהה התשובה היא הרחבה בקיבוצים והיתרונות הם:

  • מערכת חינוכית טובה מאד מהפעוטון ועד לתיכון.
  • חיים חברתיים תוך קהילה לבבית שכולם חיים ביחד, מכירים ודואגים אחד לשני.
  • האפשרות לקלוט ולמשוך קהל איכותי אל תוך הקיבוץ ולסנן את מי שאינו מתאים.
  • חיים ביישוב פסטורלי, ירוק, בריכת שחייה אך ורק למתגוררים, מדשאות, מועדונים, פינות חי, צמחייה, פשוט יישוב כפרי וחמים שיש בו הכל לפנאי ולאיכות חיים גבוהה.

החסרונות בהרחבה בקיבוצים הם

  • לא כל המשפחות נקלטות והתהליך לוקח המון זמן ומצריך סבלנות רבה.
  • הקיבוצים נמצאים בד”כ מרוחקים מהערים הגדולות שקשה להגיע מהם למקומות מסויימים כמו מרכזים מסחריים, מקומות תעסוקה ועבודה וכו’…
  • רכישת דירה בהרחבה בקיבוצים נחשבת לאחת המשימות הקשות ביותר והמורכבות מאחר והיא בנויה מהתקשרות חוזית של שלושה גופים שהם מנהל מקרקעי מדינת ישראל, היזם העוסק ומספק שירותי הבנייה וכמובן הגוף השלישי הוא היישוב עצמו .