כינוס נכסים הינו התהליך שבו ראש ההוצאה לפועל ממנה כונס נכסים– איש תפקיד מוסמך- הפועל למימוש הנכס המשועבד שבעליו אינו מצליח לשלם כנגד השעבוד. במקרים רבים אנשים שלא מצליחים לשלם עבור המשכנתא הבנק מציב את הנכס למכירה באמצעות ההוצאה לפועל שממנה כונס הנכסים למכור את הנכס תוך כדי הצעתו במכרז פומבי- התהליך הזה נקרא “כינוס נכסים”.

כדי למצוא דירות מכינוס נכסים לקנייה שברוב המקרים נחשבות לעסקאות בטוחות מאד וההליך מסתיים במהירות יחסית לעסקאות רגילות אחרות והמכירה מתבצעת בפיקוחו של בית המשפט. אז איך לאתר דירות מכינוס נכסים? בד”כ מפורסמות בתקשורת ובעיתונים, אתרי אינטרנט או לוחות מסויימים שדרכם אפשר להגיש בקשות לקניית נכסים מוצעים, הגשת ההצעה להשתתפות במכרז לקנייה מצריכה השתתפות ופקדון כספי כערבון בסך של 10% משווי ההצעה של המשתתף. כל מכרז מוגבל בתקופה זמנית מסויימת ובסיומה כל ההצעות הגבוהות מתקבלות ובעליהן מוזמנים למשרדו של הכונס נכסים להתמחרות על ההצעה שמתנהלת בצורה של מכרז פומבי שמתחיל בהצעה הכי גבוהה שהציעו המוזמנים וכאן מתחילה תחרות בין המשתתפים והמציע את הסכום הגבוה ביותר הוא זה שזוכה בנכס.

היתרונות מרכישת דירה מכינוס נכסים היא קודם כל המחיר של אותה דירה שבד”כ דירות אלו מוצעות במקביל לסכום שנשאר מהמשכנתא או החוב כנגד שעבוד הנכס, אז ישנם מצבים שהסכום קטן מאד ביחס למחיר של הדירה ומגיע לפחות 30% ממחירה בשוק וזה משתלם מאד, בנוסף ליתרון הגדול של קנייה בטוחה- ז”א הדירה נרכשת ישירות מההוצאה לפועל כשהיא נקייה מכל עיקול בכך שלא צריך לבדוק אם הדירה יש עלי עיקולים או חובות כלשהם, פשוט נכס ללא סיכונים. המכירה של הנכס מתבצעת ומועברת לזוכה במכרז על פי צו מכר של ראש ההוצאה לפועל.

היכן אפשר למצוא דירות מכינוס נכסים? ואיך ניתן להשתתף באחת ההצעות?

כדי למצוא אחת ההצעות והדירות מכינוס נכסים שתהיה מתאימה לדרישות שלכם ישנם כמה אפשרויות לאיתור דירות כמו:

  • הבנקים למשכנתאות ודרך אתרי האינטרנט שלהם- אשר הם אלו שמעבירים את הנכסים להוצאה לפועל.
  • משרדי ההוצאה לפועל.
  • משרדי כינוס הנכסים במידה וידוע לכם איפה נמצאים – אצלם אפשר למצוא את המכרזים וההצעות הרבות של הנכסים למכירה . ישנה אפשרות למצוא כונס נכסים דרך אתר כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל.
  • אתרי אינטרנט שונים כמו של הנדל”ן, יד שניה, ההוצאה לפועל ובאתרים המתמחים במכרזים כאלו של הכונס נכסים, אתרי האינטרנט של רשות המיסים.
  • דרך מתווכי נדל”ן
  • לוחות מכירה ומודעות של כינוס נכסים בעיתונים

קיים חסרון גדול לקניית דירה דרך כונס הנכסים והוא כאשר ההצעה הכי גבוהה למחיר מתקבלת הכונס חייב לפנות לבעל הדירה כדי לבדוק אם יוכל לפדות אותה בסכום שאינו פחות מהסכום של ההצעה שזכתה במכרז, במידה ובל הדירה הצליח לגייס את הכסף ומחליט לפדות אותו הדירה תוחזר אליו וכך הוא יהיה רשאי לרכוש את הדירה בחזרה בלי העיקול, השעבוד והחוות האחרים שהיו על הדירה עצמה. ובמקביל המכרז מבוטל והערבון יוחזר לזוכה .

כל נושא זה הוא תחום הנלמד בעת לימודי נדל”ן וכל סוכן נדל”ן אשר עבר הכשרה ראויה יכול לעזור לכם בקלות (כמובן שבתשלום )