דירה הינה קורת הגג שלנו שעבורה כל אחד מוכן להשקיע כמה שאפשר וכל שביכולתו, לכן קניית בית ורכישת דירה הינן מההחלטות והעסקאות הגדולות ביותר בחיי כל אחד. ההשקעה הכספית בעסקה מסוג זה הינה גבוהה מאד ובד”כ ההתחייבות כלפיה אורכת תקופה לא קצרה בכלל. כיום עשרות אלפי זוגות צעירים, משפחות, סטודנטים ורווקים מנסים למצוא דירה שתתאים לצרכים ולדרישות וכמובן לתקציב שלהם.

מאחר ומחירי הדירות עלו עקב משבר נדל”ן בשנים האחרונות קיימות אין סוף עסקאות ופרוייקטים למכירת דירות ומקומות מגורים אם זה בתים פרטיים, צמודי קרקע או דירה באחת הקומות, לכן חשוב לדעת לפני הקנייה איפה נמצאות הדירות הטובות ביותר, מה עלינו לדעת על הדירה והנכס לפני הקנייה וחתימת החוזה. אז איך אפשר להחליט מה כן מתאים ועונה לדרישות ולצרכים של הקונה ורוב בני משפחתו או המתגוררים איתו?. שאלה שקשה לענות עליה אם לא נדע מהם הצרכים והדרישות של אותו קונה. כמו למשל התקציב שלא יכול לכסות את תשלומי המשכנתא לדירה יוקרתית במרכז הארץ, מספר חדרים שצריך להיות בדירה, מיקום הדירה, סוג מקום המגורים אם הוא דירה בבניין עם הרבה קומות, בית פרטי או אפילו צמוד קרקע באחד האיזורים היוקרתיים, כל זה תלוי ברוכש עצמו.

קיימים פרוייקטים רבים למגורים המתעדכנים בכל איזורי המדינה אך לפני ההחלטה לגבי מה מתאים חשוב לשים דגש על נושאים כמו מהו סכום המשכנתא שאפשר לקבל ולהחזר החודשי, דירה בעיר או באחד הקיבוצים והמקומות הפסטורליים, האם כדאי לקנות דרך מתווך, כינוס נכסים, חברות בנייה או בעל הדירה ישירות. שיקול נוסף שכדאי לבחון הינו האם מתוכננים שיפוצים והשבחה של הבניין או של האזור, דבר שעלול לגרום לדרישת תשלום היטל השבחה שעשוי להגיע לכדי סכום גבוה, בנוסף כדאי לבחון את גובה מיסי ועד הבית והאם מדובר בניהול ועד על ידי הדיירים שבדרך או בניהול על ידי חברת אחזקת מבנים חיצונית, במקרה כזה ייתכן ומיסי הועד יהיו גבוהים יותר, דבר שעשוי להשפיע על ההחלטה האם לקנות או לא.

מומלץ לחפש מתווך נדל”ן בעל הסמכה ורישיון שמכיר וחי את שוק הנדל”ן כך שדרכו יכולים לסגור ולבצע עסקאות כדאיות ושוות המתאימות לדרישות ולצרכים שלכם. אחרי שמצאתם את הדירה שחיפשתם חשוב לחתום על זיכרון דברים אשר לפי חוק יוצר את העיסקה, בו צריך לכלול מחיר הנכס, תשלומים לרשות המיסים, הערות אזהרה ונקודות חשובות אחרות הקשורות בדירה. כל זה כדי להבטיח שהדירה תימכר אך ורק לכם ולא למישהו אחר או שהבעלים פתאום יתחרט אחרי שלקחתם משכנתא מהבנק או הלוואה ענקית.

לפני רכישת הדירה והחתימה על חוזה המכר צריך לבדוק שהנכס בבעלות האדם שממנו נקנה אינו משועבד ונקי מחובות לצדדים שלישיים וכאן מומלץ להתייעץ עם עו”ד המתמצא ומתמחה בנדל”ן .

ישנם כמה מיסים חשובים שחייבים לשלם ברגע רכישה וקנייה של דירה כמו מס רכישה, מס שבח, מס מכירה, מיסים עירוניים, והיטל השבחה שצריכים לשלמם כמחיר נלווה למחירה של הדירה.

לפרטים אודות לרכישת המדריך לקניית דירה