מינוף כלכלי

מינוף כלכלי או במילים אחרות אפשר לומר “הכנסה פסיבית” – הכנסה שבאה בדרך שבה אתה לא עובד במו ידיך כדי להרוויח אלא יכול להיות שאתה בעל העסק שמכניס אליך רווחים מסיביים אחרי שהפסקת להשקיע בו, כמו למשל פטנט מסויים שיצרת ואחרי תקופה התחיל להכניס רווחים או דוגמא אחרת של זמרים שמוציאים סינגלים, שירים ודיסקים המופצים לאנשים והרווחים הולכים לזמר , השקעות בבורסה או בעסקים מסויימים שהרווח מועבר אליך וכמו כן דירות שנקנו בתקופה שבה היו במחירים נמוכים ונמכרים בזמן שבו מחיר הדירות מזנק וכך הרווח מהעלייה במחירים הולך למוכר עצמו או השכרת הדירה עצמה שתוך זמן קצר מחיר השכירות מחזיר למשכיר את המחיר ששילם עבור הדירה ושאר חודשי השכירות נחשבות לרווח שעובר למשכיר עצמו ועוד הרבה דוגמאות אחרות לרווח הפסיבי או המינוף הכלכלי. חשוב לזכור שגם יעול הדירה להשכרה כמו לדוגמא ריהוט הדירה או התקנת תאורת לדים איכותית יקלו על תהליך מתיאת דיירים איכותיים שירצו להישאר בדירה למשך שנים ובכך יחסכו לכם זמן וכסף.

במצב שבו נקנות דירות במחירים סבירים או נמוכים ממחירי השוק יש כמה אפשרויות לכך כמו מכינוס נכסים, בעיות כלכליות, או דירות שנמצאות במקומות שבעליהן אינם יודעים שייבנו פארקים ומרכזים מסחריים שהמחיר של אותן דירות כרגע רגיל אך בעוד שנתיים המחיר יזנק פי ארבעה וחמישה …

במקרה שלנו אם אנו רוצים לקנות דירה ולהרוויח ממנה ומההשקעה עבורה חשוב מאד להבין איך חושב השותף השני שהוא הבנק ולבדוק אופציה בנושא החזרי מס על הנכס, זה שמלווה לנו את הסכום הנדרש להשלמת מחיר הדירה בנוסף למה שהיה בכיסנו, לכן אנו חייבים להבין וללמוד את המדריך למשכנתא ואיך עובד הבנק ומוסדות כספיים אחרים על מנת להגיע למצב שבו נרוויח מהשקעה כזו של נדל”ן ולא להפסיד . איך?

כדי להחליט נכון בקשר להשקעה בנדל”ן ככלי למינוף כלכלי חשוב שנבין נקודות מסויימות כי למינוף מסוג זה יכולים להיות שלושה מצבים חשובים והם מינוף חיובי, מינוף נייטרלי ומינוף שלילי. המינוף החיובי הוא ברגע שמקבל המשכנתא עבור הדירה, משכירה במחיר שעולה על דמי ההחזר החודשי עבור המשכנתא מה שיכול להניב לו תועלת כספית ורווח רב כמו למשל אם ההחזר החודשי למשכנתא הוא 3000 כולל הריבית ודמי השכירות הוא 4500 אז זה נחשב למינוף חיובי, ויש כאלו שמשכירים במחירים גבוהים פי שתיים אפילו ממחיר ההחזר של המשכנתא לכן חשוב לדעת מתי להשכיר, מהי התקופה הנכונה לקנייה ולהשכרה ואיזו משכנתא לקבל. המינוף הנייטרלי נחשב גם לשלילי מאחר שאינו מניב תועלת זה במקרה וההחזר החודשי של המשכנתא יהיה שווה לדמי השכירות או קצת יותר למשל 3500 ש”ח זה לא נחשב לרווח בנוסף לכל שאם משלמים עבור המשכנתא 3000 לחודש והשכירות 3000 אז זה לא נייטרלי אלא שלילי .. כי מה עשינו במצב הזה?? השקעה, בזבוז זמן ובנוסף יכול להיות שהריבית על המשכנתא תעלה ובמקביל השוכר לא ירצה להוסיף למחיר ההשכרה, אבל אלו מצבים שכמעט ולא קיימים כי מי שירצה לקחת בחשבון לקנות דירה ולהשקיע בנדל”ן ככלי למינוף כלכלי הוא יהיה חייב ללמוד את  הכלי נכון, את המשכנתא ובטח את השוק של המחירים והעלייה בשוק הנדל”