בניין מגורים חדש המכיל עשרות דירות מקבלן

מתכוונים לרכוש דירה מקבלן? כל מה שצריך לדעת לפני חתימת חוזה

רכישת דירה היא אולי העסקה הגדולה והחשובה ביותר שנבצע במהלך חיינו. עסקה זו לא רק קושרת אותנו אליה כלכלית, אלא גם מתקשרת ישירות לסביבת המגורים שלנו ולרמת איכות החיים שבה נחיה. מסיבה זו, לפני שחותמים על חוזה לקניית דירה מקבלן, ישנם לא מעט דברים שחשוב לבדוק ולברר. לפניכם המדריך השלם.

בדיקת סביבת המגורים

בדיקת סביבת המגורים

חשוב מאוד לבדוק את סביבת הבניין ולוודא שלא קיימים מטרדים או מפגעים כלשהם בקרבתו. מטרד או מפגע יכול להתבטא במגוון של דרכים שונות. קרבה למזבלה, למשל, עשויה לגרום לריח לא נעים באזור; קרבה למבני תעשייה עשויה לגרום לעשן וכתוצאה מכך לזיהום אוויר; קרבה לבתי ספר עלולה לגרום לרעש בשעות הבוקר ואחר הצהריים ועוד.

בדיקת הדירה עצמה

בדיקת הדירה שאנו מעוניינים לרכוש, היא אולי העניין הבסיסי והמתבקש ביותר בעת רכישת דירה. בין היתר, רצוי לבדוק את גודל החדרים, כיווני האוויר, מספר החלונות הקיימים בדירה ועוד. חשוב לדעת כי לעיתים קרובות, דירות למכירה מקבלן נמכרות עוד בתהליך התכנון שלהן וטרם הבנייה. במצב כזה, יש לבקש לראות את היתר הבנייה, תכניות הבנייה והמפרט הטכני של הדירה, כך שתוכלו לקבל מושג טוב על האופן בו היא בנויה ומחולקת.

בדיקת היזם והקבלן

בניגוד למה שנהוג לחשוב, היזם והקבלן הם לא בהכרח אותו אדם. למעשה, קיימים קבלנים רבים שמאחוריהם עומד יזם, אשר אחראי על תכנון הבניין, הליווי הבנקאי, ההיתרים ועוד. מסיבה זו, חשוב לבדוק את מצבו הפיננסי של היזם (עד כמה שניתן), את המוניטין ואת הניסיון שלו בתחום. בכל הנוגע לקבלן, יש לוודא שמדובר באדם או חברה מנוסים, המבצעים את עבודות הבנייה בסטנדרט גבוה ואיכותי.

שדרוגים ושינויים

יש לוודא כי כל השינויים והשדרוגים שהקבלן התחייב עליהם מצוינים בחוזה, יחד עם העלויות והזיכויים של האביזרים שבחרתם לוותר עליהם, וזאת על מנת שתוכלו להבין את גובה ההוצאה הכלכלית שאתם עומדים בפניה ולהימנע מעלויות נוספות.

מועד מסירת הדירה

כאמור, במקרים רבים רכישת דירה מקבלן מתבצעת עוד טרם בניית הבניין. במקרה כזה, חשוב לבדוק מהו המועד הסופי למסירת הדירה ועל איזה פיצוי מתחייב הקבלן במקרה של עיכוב.

אחריות ובדק בית לאחר הרכישה

חשוב לוודא כי בחוזה מצוינים זמן האחריות והתחומים שאותם היא מכסה. כמו כן, בעת מסירת הדירה, מומלץ לרשום ולצלם כל בעיה שאתם נתקלים בה. בין היתר, יש לבדוק את מערכות החשמל והמים, לחפש אחר כתמי רטיבות, לבדוק את הריצוף, הצבע, החלונות והדלתות. דבר נוסף שחשוב מאוד לבצע הוא בדק בית. מדובר בבדיקה מקיפה שמתבצעת על ידי גורם מקצועי, ומטרתה לאתר ליקויים בבנייה, אותם לא ניתן לזהות בדרך כלל על בסיס מראה הדירה בלבד.

סיכום

פי שניתן לראות, בעת רכישת דירה מקבלן, ישנם לא מעט פרטים שיש לקחת בחשבון ולתת עליהם את הדעת. בדיקה טובה ויסודית תבטיח לכם כי תוכלו ליהנות מדירה איכותית, אשר תשרת אתכם למשך שנים רבות ואף במשך כל חייכם.

עוד אתרים שיעניינו אותך:

בפנטן – לשמור על עור תינוקך – משחה למניעה ולטיפול בתפרחת חיתולים