צמוד קרקע או דירה הינן שתי אופציות למגורים אשר לכל אחת יש את היתרונות והחסרונות הקשורים בדרישות והצרכים של המתגורר. בניין צמוד קרקע הינו בית פרטי שהכניסה שלו נפרדת, קוטג’, או בית דו משפחתי שכל דירה מהן נפרדת מהשנייה וקיים ביניהן קיר משותף. דירה הינה יחידת בניין המשמשת למגורים היכולה להיות מורכבת מכמה חדרים, כך שאפשר לשמש לא רק למגורים אלא כמשרד, מרפאה ולכל מטרה אחרת.
במידה ואתם מאלו שאוהבים לשבת בחצר לבד או במטבחים כפריים אחרי יום עבודה עמוס או בבוקר לפני היציאה מהבית אז בטח אתם מחפשים איכות חיים גבוהה, והאופציה לקנות או לשכור בית צמוד קרקע היא הפתרון והמקום האידיאלי למגוריכם. אבל אם אתם מאלו שחייכם מעשיים, ולא מאלו שמחפשים איכות חיים גבוהה אז הפתרון יהיה מגורים בדירה צנועה או יוקרתית בתוך אחד הבניינים עם שכנים קומה למעלה או למטה כך שתענה על הצרכים שלכם. בסוף, הכל תלוי בהעדפות של כל וזה קשור במקום ואיזור המגורים, איכות ורמת החיים בנוסף למצב הכלכלי.
מאחר והאוכלוסיה במדינת ישראל הולכת וגדלה, הקרקעות והאדמות כמעט ונכחדות בתוך הערים הגדולות לכן מי שאוהב וחולם לגור בבית צמוד קרקע עם גינה חיצונית, כניסה נפרדת ואולי שער פרטי, חנייה פרטית לרכב, ובית צמוד קרקע יהיה עליו לחשוב על הרחבות בנייה בשכונות מסויימות בערים שנחשבות לשכונות חדשות או פשוט לפנות למקומות ויישובים אחרים כמו קיבוצים, מושבים, או כפרים מסויימים שנחשב בתקופה האחרונה לאחד מהטרנדים של הנדל”ן.
בית צמוד קרקע נחשב ליקר יחסית לדירות אחרות וזה גם תלוי בכמה מרכיבים חשובים כמו גודל הדירה, איזור ומיקום בתוך היישוב ועוד, כמו כן, בבתים צמודי קרקע לעתים התחזוקה יקרה יותר שכן יש גינה בה צריך לטפל וכן עלויות תחזוקת המבנה, חלות רק עליכם אם אתם מאלו שסובלים מתקציב נמוך ואינו מספיק לקניית בית צמוד קרקע ולא איכפת לכם העניין של הפרטיות אז הפתרון יהיה לרכוש דירה שתענה על הצרכים האחרים שלכם. ישנם מצבים שבהם אפשר למצוא דירות שעלות הרכישה שלהן יותר מעלות רכישת בית צמוד קרקע וזה חוזר למרכיבים רבים מהם הגודל, הנוף, תוספות לדירה כמו מרפסת גן, מעלית ועוד.. לדוגמא דירה בצפון תל אביב בעלת שני חדרי שינה עם מרפסת יכולה לעלות יותר מבית צמוד קרקע המורכב משלושה חדרי שינה, מרפסת וגינה באיזור הצפון, הדרום או ביישובים קטנים ובמיוחד בפרפריה הקרובה לאחת מהערים הגדולות.
טיפ קטן לפני ההחלטה על בית צמוד קרקע או דירה – בין אם החלטתם לקנות בית צמוד קרקע או דירה ובין אם החלטתם לשכור וילה או לשכור דירה כדאי לכם למצוא מתווך נדל”ן מקצועי שמכיר את שוק הנדל”ן והדירות שיוכל לסייע, לעזור ולהדריך אותכם לכיוון הנכון בהחלטותכם לגבי מה כדאי מבחינה כלכלית, התיישבות, תעסוקה ועוד.. כך שהצרכים שלכם ייענו ובקשותיכם יסופקו ע”י מומחה שבתורו יהיה לכם גב תומכת שבהמשך יהיה למי לפנות במקרה וישנה בעיה או התייעצות לגבי תהליך הרכישה והקנייה, טפסים, ניירות, תשלומי מיסים, הסדרי חובות, העברות בעלות והפנייתכם למקומות הרלוונטיים בכל הקשור לנושא רכישת הדירה.