לא לכל המבוגרים בישראל יש צוואה, מה שיכול לשמש לרועץ לילדיהם לאחר מותם בשיבה טובה. הניסיון מוכיח שהכנת צוואה הוגנת והסדרת ענייני הירושה בזמן , מסייעות אחר כך ליצירת אווירה טובה בין היורשים.

הצוואה חשובה גם כאשר ההורים מתלבטים אם למכור את הבית ולעבור למסגרת מוגנת שמצריכה בדיקה של סוגיות כמו: דיור מוגן מחירים, מיקום, קהילה מקומית, איכות המקום, הפעילויות המוצעות, הצוות המפעיל ועוד.

חשוב לדעת שכאשר יורשים דירה, לא חל עליה כל מס. עם זאת חשוב שהצוואה תהיה ברורה ולא תגרור הסתבכויות שונות. בנוסף, אם יורש אחד מבקש לרכוש את החלק שלו בדירה מיורש שני, הוא יהיה מחויב במס עבור פעולה זו.

כשיורשים דירה, ייתכן ויצוצו חילוקי דעות בין היורשים בשאלות אם למכור את הדירה, באיזה מחיר, האם להשכיר אותה וכדומה.

כדי למנוע מריבות כאלה ואחרות, הנה כמה סיבות למה הכנת צוואה היא רעיון טוב, בכל גיל, לא רק בגיל מבוגר:

–          אם אתם במערכת יחסים מחויבת לטווח ארוך, יש לכם ילדים מנישואין קודמים, ואין לכם צוואה. במקרה של פטירה, בן או בת הזוג שלכם נחשבים כידועים בציבור והם זכאים לחלק מהירושה שלכם לפי החוק, אלא אם כן חתמתם על הסכם ממון מראש אצל עורך דין.

–          אם אין לכם צוואה, הדבר יכול לגרום לחיכוכים בתוך המשפחה, ולהוביל לעיכובים ממושכים ויקרים.

–          אם אין לכם משפחה, אבל תמיד חשבתם שזה יהיה מחווה נאה להשאיר את רכושכם לצדקה או להורישו לחבר קרוב, אתם צריכים צוואה כדי לוודא שזה אכן יקרה, אחרת כל הרכוש ילך למדינה.

–          השתנו נסיבות החיים, כגון נולד ילד חדש? משמעות הצוואה יכולה להיות שיהיה מי שיטפל בו לאחר מותכם.

–          אם בצעתם לאחרונה רכישה של נכס חדש, כדאי לכלול אותו מיד בצוואה. המשפחה עלולה להפסיד את חלקה בנכס זה אם הצוואה לא מעודכנת.

–          אם אתם גרושים, יש סיכוי שהגרוש יקבל חלק מהנכסים שלכם, לא חשוב אם קיימות כעת נסיבות חדשות.

–          אם יש לכם צוואה, והתחתנתם לאחר מכן, חשוב לבדוק אם לצוואה שלכם יש עדיין תוקף ולעדכן בהתאם.